Podmínky pro cestování

 

Od 10.01.2022 se musí všichni přijíždějící z (i očkovaní a uzdravení) prokázat antigenním testem ne starším 24 h nebo PCR 48 h. Osoby, které nejsou očkované, nebo neprodělaly covidmusí mít test a podrobit se 5-denní karanténě. Povinnost karantény se nevztahuje na děti do 17,99 let v doprovodu dospělých, kteří splňují podmínku očkování / uzdravení

Itálie v reakci na šíření varianty omikron v Evropě od pondělí 10. ledna zpřísnila podmínky pro vstup do země.
 
Od 10. 1. 2022 dochází k výrazným omezením pro neočkované osoby, tj. ty, které se neprokáží tzv. EU certifikátem prokazujícím očkování/uzdravení (tzv. Super Green Pass). EU certifikát o očkování/uzdravení bude vyžadován i pro ubytování v hotelech, cestování dálkovými spoji i MHD, vstupy do lyžařských areálů a mnohé další aktivity, tj. nebude již stačit negativní výsledek testu!

NOVĚ děti 12–18 let: v Itálii nemusí pro SLUŽBY předkládat doklad o očkování/prodělání děti do 12 let. Nad 12 let jej musí předkládat. Tedy neočkované děti 12–18 let, jež neprodělaly covid-19 v posledních 180 dnech, se sice do Itálie mohou s platným testem a očkovanými rodiči dostat, ale nemohou se tam ubytovat ani si koupit skipas.

Dokument o ukončeném očkování je v Itálii platný nově již 15 dní po 1. dávce vakcinace, u těch, co prodělali covid-19 v posledních 180 dnech, pak ihned po vakcinaci.

Cesta do Itálie

Čeští občané mohou do Itálie vstoupit, pokud disponují platným EU digitálním COVID certifikátem (potvrzujícím  očkování, testování nebo prodělaný COVID). Před cestou je také třeba vyplnit příjezdový formulář.

✔           Očkování + test

Potvrzení o kompletním očkování (min. 14 dní od poslední dávky. max. 6 měsíců) + antigenní test ne starší 24 h nebo PCR ne starší 48 h

✔           Prodělaný Covid + test

Lékařské potvrzení o prodělané nemoci nebo výsledek pozitivního PCR testu (max. půl roku) + antigenní test ne starší 24 h nebo PCR ne starší 48 h

✔           Děti do 5,99 let bez testu

Děti ve věku od 6 do 17,99 let, mohou v doprovodu dospělých přicestovat s antigenním testem ne starším 24 h nebo PCR 48 h a nemusí do karentény

✔           Testy pro klienty vč. Covid Passu EU

Vzhledem k prudkému nárůstu nákazy v populaci v posledních týdnech vláda schválila další opatření:

Od 1. 2. zkrácení platnosti EU certifikátu Green Pass na 6 měsíců (z 9 měsíců), možnost třetí dávky byla zkrácena z 5 na 4 měsíce.

Provádění namátkových testů na hranicích – pokud bude pozitivní výsledek, povinná karanténa 10 dní

Povinnost nosit roušky venku

zákaz diskoték, a veškerých oslav a koncertů venku – do 31. 1. 2022

od 30. 12. občerstvení u pultu, uvnitř restaurací, vstupy do muzeí, kina, posiloven, bazénů, na stadiony atp. jen pro očkované/uzdravené (už nebude možné opakovaně se prokazovat negativním testem)

Můžete využít zvýhodněné online testování odkudkoliv bez nutnosti návštěvy odběrového místa! www.onlinetestovani.cz

Podrobné podmínky vycestování do Itálie na MZV

Místní opatření

SLUŽBY V ITÁLII: v Itálii nemusí pro SLUŽBY předkládat doklad o očkování/prodělání děti do 12 let. Nad 12 let jej musí předkládat. Tedy neočkované děti 12–18 let, jež neprodělaly covid-19 v posledních 180 dnech, se sice do Itálie na výjimku viz výše mohou s rodiči dostat, ale nemohou se tam ubytovat ani si koupit skipas.

Green passem se rozumí způsob prokázání bezinfekčnosti (Buď v aplikaci Tečka nebo papírové potvrzení s QR kódem)

Od 1. 1. 2022 je v Itálii ze zákona povinné mít pro vstup na sjezdovku sjednané pojištění odpovědnosti za škodu na zdraví nebo majetku způsobenou třetí osobě

Platnost jednotlivých potvrzení:

Očkování: max. 6 měsíců, prodělaný covid: max. 180 dní, PCR test: max. 72 hod., antigenní test: max. 48 hod.

Místní opatření na MZV

Pokud nemáte očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci, po návratu do ČR je třeba si zajít na test. Podmínky se řídí barvou jednotlivých států. Více na MZČR

Jiné podmínky

Pouze pokud nejste schopni prokázat se EU Certifikátem, musíte se nahlásit se na místní zdravotnické zařízení ASL a nahlásit adresu vaší karantény.

Jak najít "své" ASL: do Google vyhledávače zadejte "ASL" a místo, kde jste se ubytovali (ve velkých městech ulici).

Vlastní doprava

Cestování autem – je možno se bez omezení pohybovat autem společně s manželi, spolubydlícími a stálými spolupracovníky. Pro osoby, které nežijí ve společné domácnosti, je maximální počet přepravovaných osob 3 (včetně řidiče). Každý musí nosit roušku, sedadlo spolujezdce vedle řidiče musí zůstat volné a cestující musí sedět na opačných stranách zadního sedadla, přičemž centrální sedadlo zůstane prázdné.

Toto opatření však zůstalo v platnosti z doby tvrdého lockdownu zřejmě nedopatřením a policie nemá momentálně speciální pokyny tuto skutečnost kontrolovat. Ani naši italští spolupracovníci nemají po celou dobu od začátku pandemie zkušenost, že by se kontroloval počet osob v autě.  

Tranzit

RAKOUSKO: osoby, které Rakouskem pouze projíždějí, nemusí předkládat negativní test na covid-19, ani osvědčení o očkování nebo o uzdravení z nemoci covid-19, ani se registrovat, pokud průjezd proběhne BEZ ZASTÁVKY (výjimečné přerušení na dobu nezbytně nutnou, např. za účelem návštěvy WC).

NĚMECKO: cestující z ČR (aktuálně je ČR vysoce riziková země) musí při vstupu na území Německa disponovat potvrzením o bezinfekčnosti, tj. platí povinnost předložit potvrzení o testu nebo očkování nebo prodělané infekci SARS-CoV-2 při případné kontrole. Registrace je povinná pro osoby, které v posledních 10 dnech před příjezdem do Německa pobývaly na území vysoce rizikové země nebo oblasti s nebezpečnou mutací viru. Výjimky z registrační povinnosti a karantény platí pro osoby, které do Německa vstupují pouze za účelem tranzitu a zemi nejrychlejší cestou opět opustí. Neočkovaní či osoby, které neprodělaly v posledních 6 měsících nemoc COVID 19, musí po příjezdu do Německa do 10denní karantény, kterou lze předčasně ukončit od 5. dne negativním antigenním či PCR testem. 

ŠVÝCARSKO: v případě kontinuálního průjezdu Švýcarskem BEZ JAKÝCHKOLIV ZASTÁVEK není třeba vyplňovat příjezdový formulář ani neplatí povinnost testování a karantény. VJEZD DO ZEMĚ JE TRANZITUJÍCÍM UMOŽNĚN.